IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

4 хил. нови случая на рак на гърдата за година

Националният раков регистър - в колапс

Снимка: БулФото

Снимка: БулФото

Малко над 4000 са новите случаи на рак на гърдата в България за 2018 г. Смъртните случаи са около 1400.

Данните съобщи проф. Здравка Валерианова, директор на Националния раков регистър, пред БНР.   

Най-честото злокачествено заболяване в България през 2018 г. е ракът на простатата, следва ракът на белия дроб и дебелото и правото черво. При жените най-честото злокачествено заболяване е ракът на гърдата, следван от този на дебелото черво.

По думите на проф. Валерианова ракът, който се поддава много ефективно на скрининг и при който почти е намалена и заболеваемостта, и смъртността, е ракът на маточната шийка.

"Стандартизираната заболеваемост от рак на гърдата е по-ниска от тази в света и в Европа, но за съжаление стандартизираната смъртност е по-висока и от световната, и от европейската. За мен основната причина е липсата на организиран, масов скрининг за цялата страна", каза тя.

По думите й профилактичните прегледи, които се провеждат и заплащат от НЗОК, не са скрининг, защото не отговарят по условията, стандартите и изискванията за качествен скрининг в Европа и света.

"Това са профилактични прегледи, които са разписани в Националния рамков договор, заплащат се един път в годината при определени възрастови групи. Но какво се случва, колко жени се откриват в ранен стадий, къде се насочват за лечение, как са лекувани те, каква е преживяемостта при тях – никой не може да даде такава информация", коментира Валерианова.

Опитът от другите страни показва, че за да е ефективен и икономически изгоден, скринингът трябва да се провежда и да е отговорност на Министерството на здравеопазването и държавата. 

Проф. Здравка Валерианова подчерта още, че България и Словакия са двете държави, които нямат Национална програма за борба с рака. У нас липсва също информационна система за лекарствените средства. Националният раков регистър пък е в колапс и пред самозакриване, подчерта специалистът.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата